APMC 2022 Committee Officers

Honorary Chair

Osamu Hashimoto (Aoyama Gakuin Univ.)

International Steering Committee

Chair
Atsushi Sanada (Osaka Univ.)

Steering Committee

Chair
Yoshinori Kogami (Utsunomiya Univ.)
Vice Chairs
Kenjiro Nishikawa (Kagoshima Univ.)
Hiroshi Okazaki (NTT DOCOMO, Inc.)
Atsushi Sanada (Osaka Univ.)
Ken Takei (Hitachi, Ltd.)

General Affairs Committee

Chair
Tadashi Kawai (Univ. of Hyogo)
Vice Chair
Ryosuke Suga (Aoyama Gakuin Univ.)
Member
Yusuke Kumazaki (Fujitsu Ltd.)

Finance Committee

Chair
Kensuke Okubo (Okayama Prefectural Univ.)
Vice Chairs
Takana Kaho (Shonan Inst. of Tech.)
Eigo Kuwata (Mitsubishi Erectric Corp.)

Local Arrangements Committee

Chair
Hiromichi Yoshikawa (Kyocera Corp.)
Vice Chairs
Satoshi Ono (The Univ. of Electro-Communications)
Takashi Shimizu (Utsunomiya Univ.)

Registration Committee

Chair
Tamio Kawaguchi (Toshiba Corp.)
Vice Chairs
Shohei Ishikawa (Fujitsu Ltd.)
Yohei Morishita (Panasonic Corp.)

Ceremony Committee

Chair
Masayuki Kimishima (Advantest Lab. Ltd.)
Vice Chair
Kyoya Takano (Tokyo Univ. of Science)
Members
Yumi Ito (Advantest Corp.)
Keitaro Watanabe (Analog Devices, Inc.)

Publicity Committee

Chair
Masaru Sato (Fujitsu Ltd.)
Vice Chairs
Yuki Kawahara (Kawashima Manufacturing Co., Ltd.)
Hiroyuki Uno (Panasonic System Networks R&D Lab. Co., Ltd.)
Member
Yusuke Kumazaki (Fujitsu Ltd.)

Publication Committee

Chair
Hiroshi Okabe (Murata Manufacturing Co., Ltd.)
Vice Chair
Hiroaki Ikeuchi (Toshiba Corp.)

Collaboration & Cooperation Committee

Chair
Ken Takei (Hitachi, Ltd.)
Vice Chairs
Takuichi Hirano (Tokyo City Univ.)
Futoshi Kuroki (National Inst. of Tech., Kure College)
Osamu Tsujii (Keysight Technologies, Inc.)

Exhibition Committee

Chair
Takashi Shimizu (Utsunomiya Univ.)
Vice Chairs
Takuichi Hirano (Tokyo City Univ.)
Kanna Ibe (Rohde & Schwarz Japan K.K.)
Ryosuke Suga (Aoyama Gakuin Univ.)
Members
Shigemitsu Arai
Masato Haruta (Advantest Corp.)
Yosihido Ishita
Toshiki Iwai (Fujitsu Ltd.)
Tadashi Kawai (Univ. of Hyogo)
Hiromichi Kuroda (Toshiba Corp.)
Hiroshi Okabe (Murata Manufacturing Co., Ltd.)
Ryusei Ono (Anritus Corp.)
Satoshi Ono (The Univ. of Electro-Communications)
Ken Onodera (Toshiba Infrastructure Systems & Solutions Corp.)
Hidehisa Shiomi (Osaka Univ.)
Yuta Sugiyama (Mitsubishi Electric Corp.)
Ken Takei (Hitachi, Ltd.)
Yukio Takimoto
Nobuhisa Tanaka (Sumitomo Electric Device Innovations, Inc.)
Hiroshi Tokuda (Keysight Technologies, Inc.)
Sigeru Yanagawa

Technical Program Committee

Chair
Masataka Ohira (Saitama Univ.)
Vice Chairs
Ryo Ishikawa (The Univ. of Electro-Communications)
Tomohiko Mitani (Kyoto Univ.)
Members
Shuhei Amakawa (Hiroshima Univ.)
Chun-Ping Chen (Kanagawa Univ.)
Naoto Egashira (Mobile Techno Corp.)
Toshiyuki Fujita (The Univ. of Tokyo)
Toru Fukasawa (Mitsubishi Electric Corp.)
Koshi Hamano (Sumitomo Electric Industries, Ltd.)
Ryosuke Hasaba (Panasonic Corp.)
Naoki Hasegawa (SoftBank Corp.)
Takashi Hirakawa (SoftBank Corp.)
Takuichi Hirano (Tokyo City Univ.)
Hiroshi Hirayama (Nagoya Inst. of Tech.)
Akimichi Hirota (Mitsubishi Electric Corp.)
Hiroaki Ikeuchi (Toshiba Corp.)
Takaki Ishikawa (Orient Microwave Corp.)
Shotaroh Ishino (Furuno Electric Co., Ltd.)
Takana Kaho (Shonan Inst. of Tech.)
Toshihisa Kamei (National Defense Academy)
Jun Kamioka (Mitsubishi Electric Corp.)
Atsushi Kanno (NICT)
Yuto Kato (AIST)
Ken Kikuchi (Sumitomo Electric Device Innovations, Inc.)
Yuichi Kimura (Saitama Univ.)
Keisuke Konno (Tohoku Univ.)
Nobuhiro Kuga (Yokohama National Univ.)
Takayuki Matsumuro (Ryukoku Univ.)
Tohlu Matsushima (Kyushu Inst. of Tech.)
Takahiro Nakamura (Hitachi, Ltd.)
Masashi Nakatsugawa (National Inst. of Tech., Hakodate College)
Yoshiaki Narusue (The Univ. of Tokyo)
Masato Nishimori (Fujitsu Ltd.)
Eisuke Nishiyama (Saga Univ.)
Takashi Ohira (Toyohashi Univ. of Tech.)
Minoru Okada (Nara Inst. of Science and Tech.)
Ramesh K. Pohkarel (Kyushu Univ.)
Takuya Sakamoto (Kyoto Univ.)
Takashi Shimizu (Utsunomiya Univ.)
Hidehisa Shiomi (Osaka Univ.)
Kaoru Sudo (Murata Manufacturing Co., Ltd.)
Asako Suzuki (Fujiwaves Co., Ltd.)
Yasunori Suzuki (NTT DOCOMO, Inc.)
Shigeki Takeda (Ibaraki Univ.)
Yuki Tanaka (Panasonic System Networks R&D Lab. Co., Ltd.)
Takashi Tomura (Tokyo Inst. of Tech.)
Tetsuya Ueda (Kyoto Inst. of Tech.)
Toshiyuki Yakabe (Multi Port Lab. Ltd. Liability Partnership)
Kazuya Yamamoto (Mitsubishi Electric Corp.)
Satoshi Yoshida (Kagoshima Univ.)
Hidenori Yukawa (Mitsubishi Electric Corp.)

Advisor

Iwao Matsumoto (M-RF Co., Ltd.)

Auditors

Kazufumi Igarashi (Japan Radio Co., Ltd.)
Takao Kuki (Kokushikan Univ.)

APMC 2022 SECRETARIAT:

    Real Communications Corp.

    3F Shinmatsudo S Bldg.,
    1-409 Shinmatsudo, Matsudo 270-0034, Japan
    Phone: +81-47-309-3616, Fax: +81-47-309-3617
    E-mail: mweapmc@io.ocn.ne.jp